Biogazownie
Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o budowie biogazowni jest żmudny proces zebrania wszystkich niezbędnych dokumentów. Kolejnym etapem jest realizacja inwestycji, jej uruchomienie i przekazanie inwestorowi. Cały ten proces wymaga zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin. Nasza firma dysponuje takim potencjałem. Gotowi jesteśmy szybko i sprawnie przeprowadzić całą procedurę inwestycyjną.
W ramach tego działania oferujemy:
- Wstępna analiza opłacalności inwestycji. Wypełnij formularz z podstawowymi informacjami, lub wyślij do nas wiadomość korzystając z formularza na końcu strony.
- Zebranie pełnych danych i niezbędnych informacji o inwestycji.
- Opracowanie wstępnych założeń techniczno-ekonomicznych.
- Przygotowanie niezbędnej dokumentacji dla realizowanej inwestycji:
- zarys projektu
- opracowanie biznesplanu wraz z analizą ekonomiczną
- znalezienie źródeł finansowania inwestycji, wypracowanie stosownych umów dofinansowania lub kredytowania bankowego oraz koordynowanie tych działań
- przygotowanie karty informacyjnej
- uzyskanie warunków zabudowy
- uzyskanie decyzji środowiskowej, opracowanie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (jeżeli jest wymagane)
- przygotowanie projektu budowlanego wraz ze wszystkimi wymaganymi opiniami uzgodnieniami, pozwoleniami oraz innymi dokumentami
- opracowanie kosztorysu
- uzyskanie pozwolenia na budowę
- uzgodnienie i zawarcie umów z dostawcami technologii
- uzgodnienie i zawarcie umów z wykonawcami i podwykonawcami
- uzgodnienie i zawarcie umów sprzedaży energii elektrycznej, ciepła oraz gazu
- Realizacja inwestycji:
- zgłoszenie budowy
- zapewnienie nadzoru budowlanego
- monitoring podwykonawców realizujących zlecenia
- bieżąca kontrola kosztów prowadzonej inwestycji
- Przeprowadzenie odbiorów technicznych.
- Rozruch instalacji.
- Przekazanie inwestycji inwestorowi.
Audyt Energetyczny
Audyt energetyczny stanowi opracowanie, w którym przeprowadza się analizę stanu zużycia energii, a następnie określa się jakie zmiany i ulepszenia trzeba wykonać, ażeby zmniejszyć zużycie energii i koszty eksploatacyjne. Ocenia się też na ile wprowadzenie tych zmian i ulepszeń jest opłacalne.
Audyt energetyczny jest zgodny z wymaganiami określonymi w „Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 10 sierpnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej, wzoru karty audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii”, które zostało zmienione „Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 września 2015 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalnsości przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”.
Audyt energetyczny jest dokumentem potrzebnym:
- właścicielowi budynku jako podstawa dla podjęcie decyzji o celowości termomodernizacji
- instytucji finansującej inwestycję termomodernizacyjną jako dowód, że przedsięwzięcie jest efektywne ekonomicznie
Audyt energetyczny stanowi założenia do projektu budowlanego. Jest też podstawą do weryfikacji mocy zamówionej, gdyż obejmuje obliczenie aktualnego obciążenia cieplnego. Pozytywnie zweryfikowany audyt jest niezbędny (wraz z uwiarygodnieniem zdolności kredytowej klienta) do udzielenia kredytu, którego spłata następuje częściowo dzięki zmniejszeniu kosztów ogrzewania.
Audyt energetyczny obejmuje swoim zakresem:
- ocenę aktualnego stanu technicznego budynku i jego instalacji
- określenie charakterystyki energetycznej budynku
- wykaz usprawnień termomodernizacyjnych wchodzących w zakres przedsięwzięcia termomodernizacyjnego
- opis techniczny przewidzianego do realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego
- ocenę ekonomiczna wybranego wariantu
Termomodernizacja
Oferta firmy Biopolinex w zakresie działań obejmujących zwiększenie efektywności energetycznej budynków obejmuje:
- przeprowadzanie audytów energetycznych,
- opracowanie planu modernizacji budynku,
- opracowanie dokumentacji technicznej,
- realizację prac termomodernizacyjnych,
- pomoc w znalezieniu środków finansowych na pokrycie kosztów prac.
Dysponujemy grupą wykwalifikowanych audytorów. Na podstawie wyników ich prac natychmiast jesteśmy w stanie określić ewentualny zakres robót modernizacyjnych oraz przygotować studium wykonalności.
Audyt Energetyczny Przedsiębiorstw
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa zawiera szczegółowy przegląd zużycia energii:
- w budynkach lub zespołach budynków,
- w instalacjach przemysłowych,
- w transporcie.
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa wykonuje się zgonie z Ustawą o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 roku, która nakłada obowiązek wykonywania okresowego audytu energetycznego w dużych przedsiębiorstwach działających na terenie Polski. Obowiązek ten wynika z zapisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE. Niedopilnowanie tego obowiązku grozi karą do 5% rocznego obrotu.
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa zostanie wykonany w oparciu o normę PN-EN 16247.
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa obejmuje swoim zakresem co najmniej 90% całkowitego zużycia energii przez badane przedsiębiorstwo.Efektem prac audytorskich jest opis stanu faktycznego badanego zakładu wraz z analizą efektywności użytkowania energii. W ramach opracowania przeprowadzona zostanie analiza struktury zużycia energii oraz ocena gospodarki energetycznej wraz ze wskazaniem obszarów, w których możliwy jest wzrost efektywności zużycia energii. Raport sporządzony jest na podstawie aktualnych, reprezentatywnych, mierzonych i możliwych do zidentyfikowania danych dotyczących zużycia energii. Dzięki przeprowadzeniu audytu energetycznego przedsiębiorstwo uzyska informację o możliwościach oszczędności energii. Wyniki audytu są wykorzystywane do analiz oraz kontroli. Raport z wykonanego audytu energetycznego jest objęty kontrolą Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Duże przedsiębiorstwo zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej jest to podmiot prowadzący działalność gospodarczą, który w dwóch ostatnich latach obrotowych (licząc osobno dla każdego roku) przekroczył w którymkolwiek z nich:
- zatrudnienie 250 lub więcej osób,
- sumę bilansową równą lub większą od 43 mln €,
- roczny obrót równy lub większy od 50 mln €.
Doradztwo i Konsulting
- Opracowywania strategii promocyjnych dla firm i instytucji;
- Opracowanie strategii marketingowych dla firm i instytucji;
- Przygotowanie specjalistycznych wydawnictw i folderów;
- Przygotowanie i uruchomienie witryn internetowych promujących przedsięwzięcia;
- Organizowanie zajęć edukacyjno – szkoleniowych;
- Przygotowanie i prowadzenie akcji promujących OZE;
- Opracowanie biznesplanu;
- Opracowanie studium wykonalności;
- Opracowanie wniosków aplikacyjnych do Funduszy Unijnych;
- Analiza rynku;
- Analiza ekonomiczna;
- Wskazanie źródeł finansowania inwestycji oraz przygotowanie strategii ich pozyskiwania.
Działalność Badawczo-Rozwojowa
- Opracowanie technologii przygotowania substratów wykorzystywanych w kofermentacji metanowej metodami dezintegracji (DEZMETAN)
Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie kompletnej linii technologicznej kondycjonowania substratów pochodzących z przetwórstwa rolno-spożywczego przy wykorzystaniu dezintegracji hydrodynamicznej i niskotemperaturowej, w innowacyjnym układzie hybrydowym. Jak dotąd procesy te oddzielnie były stosowane do obróbki osadu nadmiernego powstającego w oczyszczalniach ścieków. Proponowana technologia jest dedykowana zarówno do wdrożenia w biogazowniach rolniczych jak i w oczyszczalniach ścieków (biogazownie komunalne). Zwiększenie biodostępności substratów kofermentacji metanowej przyczyni się do wzrostu produkcji biogazu, poprawy własności reologicznych pofermentu, poprawy skuteczności odwadniania osadów, zmniejszenia ilości pofermentu wymagającego dalszego zagospodarowania. Poprzez zastosowanie technologii dezintegracji osiągnie się poprawę bilansu energii i rentowności biogazowni. Dezintegracja substratów ma również wpływ na jakość cieczy osadowej powstającej w procesie odwadniania, co wpływa na podejście związane z jej dalszą obróbką. Zagadnienie oczyszczania odcieków z pofermentu oraz odzysku z nich azotu i fosforu w formie struwitu stanowi dopełnienie wiedzy niezbędnej użytkownikowi proponowanej technologii. Badania dezintegracji, fermentacji oraz oczyszczania odcieków będą realizowane w skali laboratoryjnej, a następnie weryfikowane w pełnej skali w układzie prototypowym. Docelowo mobilny węzeł dezintegracji może być zastosowany jako produkt testowy w dużych obiektach lub jako produkt do bezpośredniego zainstalowania w obiektach mniejszych. Na każdym etapie układ będzie kompleksowo analizowany i optymalizowany za pomocą modelu komputerowego, a o wyborze rozwiązań będzie decydować spełnienie kryteriów technologicznych, energetycznych i ekonomicznych. Model symulacyjny uzupełniony o analizę środowiskową stworzy zaawansowane narzędzie oceny stanowiące nowość zarówno w biogazowniach rolniczych jak i komunalnych.Projekt skierowany do dofinansowania przez NCBIR w ramach konkursu PODDZIAŁANIE 4.1.2 „Regionalne agendy naukowo-badawcze”. Projekt będzie realizowany przez konsorcjum: Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, firma BIOPOLINEX Sp. z o.o.
- Zero-energetyczna technologia wytwarzania biologicznie bezpiecznego nawozu organicznego na bazie osadów ściekowych
Niniejszy projekt jest odpowiedzią na potrzebę opracowania nowoczesnej metody zagospodarowania powstających w coraz większej ilości komunalnych osadów ściekowych. Osady te, traktowane dotychczas przede wszystkim jako potencjalne źródło skażenia chemicznego i biologicznego będące realnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego, stanowią jednocześnie bogaty zasób różnorodnych substancji nadających się do powtórnego wykorzystania.Nowe paradygmaty w technologii obróbki ścieków komunalnych i osadów ściekowych stanowią, że woda to cenny produkt spożywczy (towar) a oczyszczalnie ścieków to instalacje pozyskiwania energii i innych zasobów. Przeniesienie tego sposobu widzenia problemu do praktyki przemysłowej oczyszczalni ścieków komunalnych wymaga opracowania innowacyjnych technologii o charakterze przełomowym i dużym potencjale konkurencyjnym.Zaplanowane w projekcie prace B+R mają doprowadzić do stworzenia takiego rozwiązania poprzez zastosowanie w jednym ciągu technologicznym opatentowanej wysokowydajnej metody wytwarzania biogazu przy wykorzystaniu mieszaniny osadów ściekowych i kiszonki traw oraz innowacyjnej metody higienizacji powstającego osadu pofermentacyjnego przy pomocy wiązki szybkich elektronów, która zapewni skuteczność w zwalczaniu zagrożeń biologicznych umożliwiającą przetworzenie pofermentu w nawóz organiczny.Właściwy dobór wydajności modułu biogazowego zapewni samowystarczalność energetyczną opracowywanej linii technologicznej oraz całej oczyszczalni ścieków. Zastosowane rozwiązania wpłyną na radykalna obniżkę kosztów ponoszonych przez oczyszczalnie. Dzięki temu opracowana w ramach projektu, a w ostatniej fazie przetestowana na urządzeniach prototypowych, przygotowana do wdrożenia, zero-energetyczna technologia wytwarzania nawozu organicznego na bazie osadów ściekowych uzyska duży potencjał konkurencyjny. Wnioskodawca planuje wdrożyć rezultat projektu we własnej działalności gospodarczej na terenie RP.Projekt w fazie poszukiwania finansowania.
- Wzbogacanie biogazu metodą membranową
Firma Biopolinex na mocy porozumienia z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej prowadzi działania związana z wdrożeniem, wyników projektu zrealizowanego przez ICHTJ „Mobilna instalacja membranowa do wzbogacania biogazu w metan”. Podstawowym elementem Mobilnej Instalacja Membranowej (MIM) jest separator membranowy. Rozdziela on mieszaninę gazów na półprzepuszczalnej membranie, którą tworzą kapilary porowate z naniesioną na ich zewnętrzną powierzchnię litą warstewkę, wykonaną z kompozytu kilku poliimidów.Wzbogacenie biogazu w metan do 89 – 92% jest konieczne dla wprowadzenia go do sieci miejskiej jako dodatku do gazu ziemnego oraz przygotowania go jako biopaliwa do zasilania środków transportu.Projekt w fazie wdrożenia.
- Badania nad oczyszczaniem spalin w dużych silnikach diesla
Projekt realizuje Instytut Chemii i Techniki Jądrowej w ramach konkursu TANGO. Celem projektu jest opracowanie metody usuwania z gazów spalinowych dużych silników diesla wysokich stężeń SOx i NOx za pomocą wiązki elektronów sprzężonej ze skruberem wodnym.Firma BIOPOLINEX Sp. z o.o. zadeklarowała chęć współpracy z ICHTJ przy realizacji zadań związanych z budową I badaniem instalacji prototypowej.